CERRAD SPONSOREM TYTULARNYM DRUŻYNY CERRAD CZARNI RADOM

22 sierpnia 2013 r. Cerrad Sp. z o.o. został Sponsorem Tytularnym drużyny siatkarskiej Czarni Radom, której nazwa zmieniła się na CERRAD CZARNI RADOM.

 

Historia klubu i drużyny

logo-w.k.s.-czarniPowołanie klubu nastąpiło w 1921 roku po rozłamie w sekcji piłki nożnej Kordian Radomskiego Towarzystwa Sportowego. Część sportowców wystąpiła ze struktur stowarzyszenia, tworząc klub Czarni. Dwa lata później klub, zyskując coraz większą sympatię władz wojskowych stacjonującego w Radomiu 72. Pułku Piechoty, przekształcił się w Wojskowy Klub Sportowy Czarni. Początkowo jego działalność sprowadzała się wyłącznie do sekcji piłki nożnej. Z czasem klub rozszerzył swoje struktury. Jednak przynosząca wiele splendoru sekcja siatkówki została utworzona znacznie później i przechodziła różne koleje losu.

Dopiero w 1957 roku zarząd klubu zgłosił do rozgrywek mistrzowskich sekcję męskiej siatkówki. Zespół oparty na podchorążych Oficerskiej Szkoły Lotniczej im. Żwirki i Wigury w Radomiu wystartował w nich dopiero sezon później. Drużyna zajęła drugie miejsce w rozgrywkach kieleckiej klasy A, po czym została wycofana z rozgrywek i dopiero w 1965 roku stworzono siatkarzom nowe perspektywy rozwoju. W tym samym czasie został oddany do użytku klubowy ośrodek sportowy przy ulicy Lubelskiej. Odnowiona sala gimnastyczna pozwoliła na wznowienie działalności.

W 1979 roku zespół pod dowództwem Jana Skorżyńskiego awansował do II ligi. Historyczny sukces odniosła drużyna oparta na własnych wychowankach, uczniach radomskich szkół średnich oraz kilku żołnierzach odbywających służbę wojskową w Radomiu. Zespół tworzyli: Andrzej Skorupa, Tomasz Gałczyński, Ryszard Laskowski, Ryszard Pisarek, Jarosław Trochimiuk, Zbigniew Janikowski, Witold Poinc, Janusz Tomaszewski, Robert Mach, Jacek Gagacki, Tomasz Drabik, Roman Murdza i Ryszard Kotala. Od nich zaczęła się ligowa siatkówka w Radomiu.

W 1984 roku radomianie wywalczyli historyczny awans do ekstraklasy, w której występowali później nieprzerwanie przez osiemnaście sezonów. Wówczas zespół przechodził wiele wzlotów i upadków, ale nigdy nie schodził poniżej określonego poziomu. W 1994 roku Czarni, prowadzeni przez trenera Walerija Jarużnyja, zdobyli po raz pierwszy w historii brązowy medal. Sukces powtórzyli rok później, a szkoleniowcem ekipy był wtedy Jacek Skrok.

Czarni zawsze słynęli ze znakomitej pracy z młodzieżą. Było to możliwe dzięki fachowości i oddaniu znakomitych trenerów: Jerzego Adamowicza, Jacka Wlazłowicza, Jana Skorżyńskiego, Krzysztofa Jaskulskiego i Arkadiusza Sawiczyńskiego. Efektem ich pracy było zdobycie w 1995 roku brązowego medalu mistrzostw Polski juniorów młodszych.

Uchwałą walnego zgromadzenia z 26 września 1997 r. przekształcono klub w jednosekcyjny i zmieniono nazwę na Warka Strong Club Czarni Radom. Pozyskanie strategicznego sponsora - Browarów Warka - wiązało się z dużymi nadziejami. Początkowo zespół siatkarzy rzeczywiście zaczął odnosić sukcesy. W 1999 r. osiągnął największy w historii klubu. Ekipa pod wodzą Edwarda Skorka sięgnęła po Puchar Polski. Zespół tworzyli: Paweł Boratowski, Piotr Gabrych, Marcin Kocik, Artur Maroszek, Adam Nowik, Andrzej Piotrowski, Jarosław Stancelewski, Paweł Słomka, Krzysztof Staniec, Wojciech Stępień, Piotr Szymanowski i Krzysztof Śmigiel. W kolejnym sezonie radomianie reprezentowali Polskę w europejskim Pucharze Zdobywców Pucharów, ale swoją przygodę na Starym Kontynencie zakończyli na fazie grupowej.

Upadek klubu nastąpił w 2001. Tuż przed startem do sezonu ze sponsorowania strategicznego wycofały się Browary Warka, a i nowy sponsor, Nordea, nie wywiązywał się z podjętych wcześniej zobowiązań. W trakcie sezonu zespół zaczął się rozsypywać. Najpierw klub opuścili: Jarosław Stancelewski i Igor Woronin, a tuż przed rundą play off: Robert Prygiel, Adam Nowik i Mirosław Czajan. Osłabiona do granic absurdu drużyna nie była w stanie uratować ekstraklasy dla Radomia. 14 kwietnia 2002 roku Czarni po raz pierwszy w historii spadli do niższej klasy rozgrywek. W sezonie 2002/2003 byli jeszcze obecni na sportowej mapie Polski, występując na zapleczu ekstraklasy i kończąc rozgrywki na czwartym miejscu. Po tym sezonie drużyna przestała istnieć. W jej miejsce powstał nowy klub RTS Radom, a sponsorem strategicznym została firma Jadar. Drużyna Jadaru Sport Radom w sezonie 2005/2006 awansowała do Polskiej Ligi Siatkówki.

W 2007 roku dla wszystkich sympatyków Czarnych Radom zaświeciło światełko w tunelu. Zespół rezerw Jadaru Radom, a także wszystkie grupy młodzieżowe zostały przejęte przez Radomskie Centrum Siatkarskie, które nawiązało do wieloletniej, chlubnej tradycji siatkarskiej dumy Radomia – Wojskowego Klubu Sportowego Czarni. Zespół seniorów występował w II lidze (III klasa rozgrywkowa). W czerwcu 2008 roku zarząd klubu z Prezesem Januszem Stańczukiem na czele podjął decyzję o włączeniu do nazwy zespołu członu „Czarni”. W sezonie 2008/09 Czarni niesieni dopingiem swoich kibiców dotarli aż do finału rozgrywek II ligi, w którym niestety musieli uznać wyższość Farta Kielce. Kolejne dwa sezony to siatkarski marazm. Potyczki z drużynami z Białołęki, Kozienic czy Żyrardowa nie mogły budzić entuzjazmu i zainteresowania. A jednak siatkarze Czarnych zawsze mogli liczyć na liczne wsparcie swoich kibiców czy to podczas meczów na własnej hali czy tych wyjazdowych. W 2011 roku powstało Stowarzyszenie Czarni Radom, skupiające dużą ilość sponsorów z miasta i regionu, które jako cel postawiło sobie przywrócenie świetności Czarnych i powrót do siatkarskiej elity.

W sezonie 2011/2012 mocna kadrowo drużyna Czarnych prowadzona przez Wojciech Stępnia, nie pozostawiła złudzeń innym drużynom i pewnie wywalczyła pierwsze miejsce w Turnieju Finałowym rozgrywek II ligi rozegranym w Kętach. Warto nadmienić iż zrobiła to przy głośnym dopingu licznej grupy kibiców Wojskowych. Przerwa wakacyjna służyła kontraktowaniu i wzmacnianiu drużyny siatkarzami, którzy mieli pomóc w I lidze, zachowując jednak proporcje i pamiętając o swoich wychowankach. Jak się okazało, drużyna która miała się tylko spokojnie utrzymać, zwyciężyła pewnie w rozgrywkach, pokonując w finale BBTS Bielsko – Biała dając wiele radości i emocji sympatykom radomskiego klubu i siatkówki w mieście w ogóle. Także w Pucharze Polski „Wojskowi” zaznaczyli wyraźnie swą obecność i po pokonaniu drużyny z ekstraklasy Lotosu Gdańsk awansowali do ćwierćfinału tych rozgrywek, gdzie musieli uznać wyższość ZAKSY Kędzierzyn – Koźle. W czerwcu 2013 siatkarska centrala i władze PlusLigi dopuściły kluby z Radomia i Bielska – Białej do rozgrywek w elitarnej PlusLidze.

cerrad-czarni-radom

Zapraszamy do odwiedzenia serwisu drużyny CERRAD CZARNI RADOM

facebook Google plus youtube